Вуз

Обучение I Ступени

Зона Студента

Европейские Проекты

Контакт

Более

Свернуть меню
Научные Кружки

Fitochemiczno-mikrobiologiczne Koło Naukowe

O Kole Naukowym

Rok Akademicki 2021/2022

Cele i założenia:
  • analiza jakościowa wyciągów roślinnych (olejowych, alkoholowych) przy wykorzystaniu metod chemii analitycznej (chromatografia TLC, HPLC) ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawartość substancji o działaniu pielęgnacyjnym,
  • próba ustalenia receptur kosmetycznych z wykorzystaniem uzyskanych wyciągów roślinnych (olejowych, alkoholowych),
  • przygotowanie publikacji na podstawie wyników otrzymanych podczas działalności naukowej członków Koła.

Rok Akademicki 2020/2021

W roku akademickim 2020/2021 głównym celem Fitochemiczno-Mikrobiologicznego Koła Naukowego było wykazanie właściwości mikrobiologicznych, a także właściwości pielęgnacyjnych Bluszczu pospolitego (Hedera helix) i Żyworódki pierzastej (Kalanchoe pinnata). W pierwszym etapie przystąpiono do badań z zakresu mikrobiologii. Badaniu poddano maceraty olejowe i maści utworzone na bazie surowców roślinnych stanowiących podmiot badania.

 

W drugiej części doświadczenia zbadano wpływ maści zawierającej olejowy ekstrakt z Hedera helix i Kalanchoe pinnata na poziom uwodnienia warstwy rogowej naskórka oraz parametr TEWL (Transepidermal Water Loss). Stopień nawilżenia skóry i przeznaskórkowej utraty wody określano za pomocą Corneometer® CM 825 oraz Tewameter®™ 300.

 

Podsumowanie działalności naukowej Koła stanowiło:

przygotowanie pracy i czynny udział członków Koła w X Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach.

 

utworzenie Posterów oraz uczestnictwo w sposób czynny w Konferencji Międzynarodowej „Second International Congress on Biological and Health Sciences”.

Rok Akademicki 2019/2020

Z powodu trwającej w roku akademickim 2019/2020 pandemii COVID-19 (SRS-CoV-2) działalność Fitochemiczno-Mikrobiologicznego Koła Naukowego została zawieszona. Cele i założenia Koła zostały przesunięte na rok akademicki 2020/2021 r.

Cele i założenia:

  • analiza jakościowa uzyskanych ekstraktów alkoholowych i maceratów olejowych z Żyworódki pierzastej i Bluszczu pospolitego. Analiza jakościowa opierać się będzie głównie na metodach chromatografii cienkowarstwowej, a dokładnie na metodzie TLC (Chromatografii cienkowarstwowej płytkowej);
  • kontynuowane będzie tworzenie Zielnika (materiał dydaktyczny dla studentów),
  • opublikowanie w recenzowanych czasopismach naukowych punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prac przygotowanych przez studentów naszego Koła naukowego.

RA2018/2019

Podczas spotkań Koła w roku akademickim 2018/2019 na części poświęconej fitochemii uczestnicy zrealizowali następujące tematy/zagadnienia:
  • zapoznanie się ze sposobem przygotowania surowca roślinnego do dalszej obróbki (oddzielanie, oczyszczanie, rozdrabnianie),
  • zasady wykonywania ekstraktów i maceratów z odpowiednio dobranego i przygotowanego surowca: wykonanie ekstraktów i maceratów z surowca roślinnego jakim jest Żyworódka (Kalanchoe pinnata) i Bluszcz pospolity (Hedera helix),
  • metody sączenia, cedzenia, zagęszczania, uzyskiwania różnego rodzaju ekstraktów (ekstrakt suchych): — przesączanie ekstraktów alkoholowych i maceratów olejowych z surowca roślinnego jakim jest Żyworódka (Kalanchoe pinnata) i Bluszcz pospolity (Hedera helix); odparowanie przesączy alkoholowych w celu uzyskania ekstraktów suchych (extractum siccum),
  • zasady wykonywania podstawowych form kosmetycznych (maść, krem) przy użyciu surowców pochodzenia roślinnego: wykonanie maści wazelinowej z wykorzystanie maceratu olejowego z Żyworódki pierzastej (użyty surowiec: liść, korzeń, łodyga).

 

Przygotowanie pracy naukowej i udział w IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach.

 

Praca: Działanie bakteriobójcze i grzybobójcze wybranych surowców roślinnych stosowanych w pielęgnacji skóry
Autor: Małgorzata Budzalewicz, Małgorzata Sobczyk, Monika Warszewska
Opiekun pracy: dr Sylwia Klasik-Ciszewska

Перейти к содержимому